افزایش سایتیشن

 

راهکارهای افزایش سایتیشن یک مقاله

 

  1. یکی از بهترین راه ها به منظور افزایش میزان سایتیشن (مشاهده پذیری) یک مقاله منتشرشده، استفاده از خدمات گوگل دانشمند (Google Scholar) است. گوگل دانشمند، یک موتور جستجوی آکادمیک بسیار قوی وابسته به موتور جستجوی گوگل است که در سال ۲۰۰۴ میلادی به بهره برداری رسید. برآورد می گردد که تا سال ۲۰۱۴ میلادی، گوگل دانشمند، بیش از ۱۶۰ میلیون متن علمی را نمایه کرده باشد. همچنین، برآورد گردیده است که میزان پوشش گوگل دانشمند در مورد متون انگلیسی مابین هشتاد تا نود درصد می باشد.
  2. همچنین، یکی دیگر از بهترین راه ها، آپلود مقاله منتشرشده در شبکه های اجتماعی (Social Networking) است. این شبکه ها که اغلب برای همین منظور طراحی شده اند، به محققین اجازه می دهند تا پروفایل شخصی خود را ایجاد و مدیریت نمایند.
  3. شبکه اجتماعی ریسرچ گیت که در سال ۲۰۰۸ میلادی بنیان گذاری شد، به عنوان یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی از نظر تعداد کاربران فعال شناخته شده است. این شبکه نه تنها به کاربران خود اجازه می دهد تا مقالات خود را به اشتراک بگذارند، بلکه آنها می توانند سؤالات علمی خود را نیز مطرح نمایند.
  4. شبکه اجتماعی آکادمیا نیز در سال ۲۰۰۸ میلادی به بهره برداری رسید و در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۳۱ میلیون کاربر ثبت نام شده دارد. یکی از محسنات این شبکه اجتماعی در آن است که مقالات به اشتراک گذاشته در این شبکه، به خوبی توسط موتور جستجوی گوگل، مورد شناسایی و بازیابی قرار می گیرد.
  5. استفاده از خدمات لینکداین (LinkedIn) به عنوان یک شبکه اجتماعی با محوریت تجارت، نیز حائز اهمیت فراوان است. این شبکه اجتماعی که با هدف ایجاد تسهیل برقراری ارتباط بین متخصصین طراحی شده است، اجازه می دهد که نه تنها خودتان و علایقتان را معرفی نمایید، بلکه میتوانید مقالات تحقیقی خود را نیز از طریق این شبکه در اختیار همکاران و علاقه مندان قرار دهید.

در خاتمه ذکر این نکته ضروری است که اگرچه راهکارهای ارائه شده میتواند به افزایش سایتیشن (مشاهده پذیری) مقالات منتشرشده بیانجامد، باوجوداین، پیش نیازهای دریافت استناد بیشتر توسط یک مقاله را نباید فراموش کرد. به طور خلاصه، مقالاتی بیشترین استنادها را دریافت می نمایند که به روی یک موضوع بسیار مهم کار کرده و از متدولوژی بسیار قوی برخوردار باشند.این مقالات باید به زبان انگلیسی که زبان بین المللی علم است به رشته تحریر درآمده و در نشریات بسیار معتبر تخصصی به چاپ رسیده باشند.همچنین، شواهد نشان می دهند که هر چه تعداد نویسندگان یک مقاله افزایش یابد، به میزان استنادهای دریافتی توسط آن مقاله افزوده خواهد شد.

سبد خرید