در این بخش شما می توانید با مقاله isi و jcr و چگونگی چاپ مقاله isi مورد نظر خود در این حوزه آشنا شوید و نکات مربوط به چاپ مقاله isi را بیاموزید

مقاله ISI - JCR

ISI

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information)

بانک اطلاعات  ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات  ISI ثابت نیست.یک مجله ممکن است در یک زمان، از مجلاتISI محسوب شود، اما به دلیل کاهش بار علمی، بعداً از لیست مجلات  ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله، در لیست ISI قرار دارند.هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست  ISI اضافه می شوند.

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا «Journal Citation Reports» یا به اختصار  JCR منتشر می شود. این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می شود.

JCR

JCR که مخفف «Journal Citation Reports» می باشد و سالی یک مرتبه توسط سازمان بزرگ Thomson Reuters منتشر می گردد، به عنوان شاخصی برای توسعه ، بررسی خصوصیات ، و ارزیابی مجلات در زمینه ی تحقیقات علمی و اجتماعی در سراسر جهان که در پایگاه اطلاعاتی (ISI) نمایه شده باشند تعریف شده است.

JCR تلاش دارد تا با استفاده از معیارها و اطلاعات جدید، به سوی تکمیل ضریب تاثیر و مفاهیم مربوط به آن گام بردارد. هدف از افزودن توانایی های JCR ،ارائه ی اطلاعات جدیدتر برای گسترش چشم انداز ارزیابی و بازنگری دقیق تر مجلات علمی است. همچنین انگیزه ای برای درک صحیح این معیارها و استفاده بهینه از آنها دریک چارچوب صحیح می باشد.

شاخص های JCR

JCR دارای ۴ شاخص برای اندازه گیری اهمیت و رتبه هر مجله دارد:

  1. IF (ضریب تاثیر) که مهمترین و معمول ترین شاخص اندازه گیری اهمیت مجلات می باشد و اساس راهیابی مجلات به نمایه های سه گانه ISIمی باشد.
  2. Immediacy index: تعداد استنادات در هر سال به مقالات یک مجله تقسیم بر تعداد مقالات قابل استناد چاپ شده در همان سال.
  3. Cited Half- life:هرچه مقالات یک مجله ارزش خود را برای دادن استناد زودتر از دست بدهند، تنها به مقالات جدید مجله استناد داده شود و این باعث کاهش نیمه عمر ارجاعات به مجله می شود
  4. Citing Half- Life:هر چه به مقالات جدیدتر در داخل مجله ارجاع داده شود نیمه عمر ارجاعات در مجله کاهش می یابد

معنای Q در مجلات اسکوپوس چیست:

همانطور که از نامش Qarticle بر می آید شاخصی است جهت تقسیم بندی جامعه آماری به چهار بخش (چارک) (Q1 ، Q2 ، Q3 ، Q4).
با توجه به این نکته که در محاسبه ضریب تاثیر ، رتبه و جایگاه ژورنال در گروه تخصصی اش بطور مستقیم بیان نمیشود. شاخص Quartile بدین منظور کاربرد پیدا خواهد کرد و معرف جایگاه ژورنال در حیطه تخصصی اش (Category) میباشد.

درنتیجه بهترین ژورنال ها در یک حوزه تخصصی مشخص، جزو ۲۵ درصد اول رتبه بندی (Q1) قرارخواهند گرفت، و بدین شیوه میتوان ذهنیت دقیق تری نسب به جایگاه ضریب تاثیر یک ژورنال پیدا کرد. هر دو نمایه JCR و Scopus منطبق با ضرائب اختصاص داده شده برای ژورنال ها ، دارای تقسیم بندی Quartile متعلق به خود هستند.

 

تقویت رزومه با مقالات SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed برای قبولی در مصاحبه دکتری

برای ورود به دوره دکتری باید رزومه مناسب داشت. رزومه فردی که متقاضی ورود به دوره دکتری می باشد باید شامل بخشهای پژوهشی، آموزشی، سوالات پاسخ داده شده در مصاحبه و نمرات زبان وی باشد. تنها کسب رتبه علمی در کنکور دکتری کافی نبوده و تضمین کننده قبولی آنها نخواهد بود و بیشتر توانایی پژوهشی در حیطه مقالات علمی پژوهشی، کنفرانسی، علمی ترویجی،SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed حرف اول را خواهد زد. در مصاحبه های آزمون دکتری نیمه متمرکز۱۳۹۴ سراسری ۴۰ درصد نمره به سوابق پژوهشی، ۳۰ درصد به سوابق آموزشی و ۳۰ درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

مقالات علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed برای قبولی در مصاحبه دکتری چقدر امتیاز دارد؟

بخش پژوهشی دارای سقف ۴۰ امتیاز می باشد. به عبارت دیگر ۴۰ درصد امتیازات در مصاحبه دکتری بر مبنای امتیازات چاپ مقاله و کتاب می باشد. امتیازات پژوهشی که به مقالات علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed (طبق تجاربی که از مصاحبه شوندگان داشته ایم) تا ۷ امتیاز است. نمره ۷ عموماً به مقاله ISI با ضریب تاثیر تعلق می گیرد. نمره ۶ نیز به مقالات ISI بدون ضریب تاثیر. در اکثر دانشگاه ها به مقالات علمی پژوهشی فارسی و ISC نمره ای بین ۴ تا ۵ در نظر می گیرند. مقالات پذیرفته شده در مجلات SCOPUS و PubMed نیز بین ۴ تا ۷ امتیاز دارند. به هر مقاله علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی نیز تا سقف ۳ نمره امتیاز تعلق میگیرد. برای تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی نیز تا ۳ امتیاز نیز تعلق می گیرد.

سوال اساسی: داشتن چند مقاله برای قبولی در مصاحبه دکتری ضروری می باشد؟

طبق نظر متخصصان موسسه مپتاعلم این امر کاملا بستگی به رقبای شما در جلسه مصاحبه دارد. اگر رقبای شما دارای مقالات متعدد و کتب بیشتری باشند خوب به طبع شما باید با آنها رقابت داشته باشید. با این وجود روند سالهای قبل نشان می دهد که داشتن حداقل دو یا سه مقاله علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed به همراه یک یا دو مقاله کنفرانسی با ضریب اطمینان ۹۵ درصد قبولی شما در دوره دکتری را تضمین خواهد کرد. البته در صورتی که به سوالات شفاهی اساتید حاضر در جلسه مصاحبه نیز پاسخ خوبی داده باشید.

یافتن نشریه مناسب با مقاله

سامانه ژورنال یاب فارسی
از جمله قابلیت های این سامانه:
♻کمک به پژوهشگران فارسی زبان جهت یافتن مجله مناسب برای انتشار مقاله خود.
♻پیش بینی میزان شباهت موضوع مقاله پژوهشگران با نشریات کشور.
♻ارایه مشخصات مجلات و ضریب تاثیر آنها.

چگونه‌ باید مقاله خواند؟

بدیهی است که برای پیدا کردن پاسخ پرسشها و نقاط مبهم در حوزه علم و فناوری و آخرین نتایج دستاوردهای علمی و پژوهشی، باید به مطالعه‌ مقالات پرداخت. از آنجایی که نمی‌توان تمام مقالات را مطالعه کرد، ‌پس زمان را نباید صرف خواندن بعضی از مقالات نمود. اگرچه خواندن مقالات ایده های نو و افکار جدیدی در ذهن ما شکل می دهند با این وجود بعضی از آنها می توانند اثر معکوس بر خلاقیت داشته باشند.

حال این که چه مقاله ایی برای هدف ما مناسب و مورد استفاده است، سوالی اساسی برای همه دانشجویان و محققین می باشد. اینکه با هر مقاله چه کاری داریم خیلی مهم است. آیا میخواهیم بهبود دهیم؟ آیا میخواهیم نوآوری کنیم؟ اینها همگی حائز اهمیت است.

بهتر است بدانیم که، ژورنال ها معمولاً قدیمی تر هستند و کنفرانس‌ها برای مطالعه به‌ روزتر می باشند. گاهی اوقات گزارش‌های فنی را می ‌خوانیم (Technical Report). این گزارشها آخرین وضعیت بزرگان هر صنعت را شامل ‌می ‌شوند.

به جهت پیشرفت سریع و کاهش اتلاف وقت بهتر است بزرگان و استادید صاحب نظر در حوزه تحقیق را شناسایی و دنبال کنیم. همچنین دانستن اینکه کدام یک از دانشگاه های دنیا در چه زمینه هایی بیشتر فعالند ضروری است.

اکثر Survey ها خیلی خوب اند، اما باید دقت داشت که فقط از بزرگان(افراد مشهور در حوزه تحقیق) و یا surveyهایی که ارجاع بالایی دارند باید خواند. Surveyهای افراد ناشناس گاها برداشت شخصی آن ها از یک موضوع است و ممکن است شما را گمراه کنند.

حال با توجه به موارد فوق برای خواندن یک مقاله، خوب است به این نکات توجه کنیم:

با مشخص کردن موضوع، دامنه مقالاتی که باید بخوانیم را کاهش داده و سپس مقاله را بر اساس عنوان و اسامی نویسندگان پیدا می کنیم. گاهی دنبال مسأله می گردیم نه جواب؛ پس جزئیات را در مرحله اول کنار می گذاریم و یک مرور سریع می کنیم تا بفهمیم که به چه دردی می خورد. در صورتی که مقاله‌ ای را بعد از مرور اولیه انتخاب کردیم، می ‌توانیم کمی در آن عمیق شویم. اگر مقاله ای در نگاه اولیه بنظرتان مفید بود حتما آدرس آن و نکته مفیدی که به نظرتان رسید را در جایی ثبت کنید. این کار باعث می شود در آینده نزدیک پس از مطالعه ده ها مقاله مسیر تحقیق گم نشود.

هنگام خواندن مقاله باید اعتبار نویسنده و دانشگاه اش سنجیده شود.

هنگام یادداشت برداری، راه حل ارائه شده و نکاتی که از یک مقاله یادداشت کرده‌ایم باید به شکلی ثبت شود که مسائل حل نشده و مشکلات پررنگ شود. همچنین «اگر به کارهای دیگران ارجاع می‌دهد چه بهبودهایی داشته؟» و«نقطه برجسته هر مقاله چیست؟»، پاسخ این سوالات نیز باید ثبت شود.

در یک مقاله خوب باید به تمامی شرایط تست اشاره شده و جزئیات کامل را شامل و مستندات کامل باشد. نبود جزئیات آزمایش و یا عدم امکان شبیه سازی محیط تست برای شما، اعتبار علمی مقاله را زیر سوال برده و در بهینه سازی یا گسترش تحقیق ممکن است به مشکلاتی مواجه شوید.

و در انتها چقدر میتوان به یک مقاله اعتماد کرد؟
در صورتی که یک مقاله در سطح یک (عالی) نباشد، احتمالاً مطالب آن چندان قابل اتکا نیست. محل چاپ، ناشر، نویسنده، دانشگاه و … بسیار مهم هستند.و در صورتی که ژورنال کم اعتبار بخوانید، مطلب معتبری پیدا نمی کنید. نشریات open access معمولا اعتبار چندانی ندارند.

♻ اعتبار مجلات ایرانی و خارجی

چطور متوجه شویم که یک مجله از چه اعتباری برخوردار است؟ در ادامه سه سایت مهم که اعتبار مجلات را نشان می دهند، معرفی می شود.

۱⃣ سایت زیر، مجلات ایرانی و خارجی را پوشش می دهد و بسیار جامع است؛ فقط کافی است که issn مجله را وارد کنید، تمامی اطلاعات مربوط به مجله که کجا نمایه شده (JCR, master list، scopus، pubmed، isc) همراه با مقدار Q (برای مجلات JCR، scopus، isc) و ضریب تاثیر را نشان می دهد. برای مجلات ایرانی نشان می دهد که از چه درجه علمی برخوردار است (علمی پژوهشی یا علمی ترویجی) و در صورتی که مجله ای خارجی در لیست سیاه قرار داشته باشد، نشان داده می شود.

۲⃣ سایت زیر مجلات نمایه شده در isc همراه با مقدار Q و ضریب تاثیر را گزارش می دهد. بعد از اینکه وارد سایت زیر شدید، از قسمت نشریات، سامانه نشریات علمی جهان اسلام را انتخاب کنید و بعد عنوان مجله یا issn را در قسمت جستجو وارد کنید تا اطلاعات مربوط به مجله نشان داده شود.

۳⃣ سایت زیر نیز مجلات ایرانی را پوشش می دهد و فقط کافی است که اسم یا issn مجله را وارد کنید تا اطلاعات جزئی مربوط به مجله را مشاهده کنید.

✍🏻معنای Retract شدن مقاله و یا retraction policy ژورنال چیست؟

بسیاری از ژورنال‌های معتبر این حق را برای خود قائل هستند که علیرغم انجام فرآیند داوری دقیق و تشخیص سرقت علمی در فرآیند چاپ مقاله، در هر زمان که ثابت شود مقاله منتشرشده دارای نوعی تخلف و سوء رفتار پژوهشی است، آن را سلب اعتبار نموده و ضمن حذف نسخه آنلاین آن، با یک اطلاعیه آن را به اطلاع عمومی خواهد رساند. بدیهی است نبود چنین سیاستی میتواند در مقالات برخی زمینه‌های خاص (نظیر پزشکی و درمان) منجر به صدمات غیرقابل جبران شود.

✍مدت زمان داوری و پذیرش مقاله در یک مجله را از کجا بدانیم!؟ / به طور معمول فرآیند داوری مقالات چقدر طول می‌کشد!؟

☑در درجه نخست اینکه اگر مقاله‌ای را به ژورنال معتبری ارسال می‌کنید باید بدانید که پروسۀ داوری و اعمال نظر طولانی است.
لذا داشتن صبر و حوصله و پرهیز از رفتارهای عجولانه (هر روز به دفتر مجله زنگ زدن و ایمیل مدام به سردبیر و …) گام اول برای دریافت پذیرش است.

☑ به منظور پی بردن به میانگین زمان داوری تا پذیرش مقالات در مجلات، بهترین مسیر مراجعه به تاریخ­های دریافت، اصلاح، و پذیرش مقاله است که در غالب ژورنال­ها در درون متن مقاله قید می­شود. پس با دقت در این تاریخ‌ها می­توان زمان تقریبی فرآیند داوری را دریافت.

☑ ادیتورها معمولاً مقالات بهتر را در اولویت قرار می­دهند. یعنی شما شاید دو مقاله را هم زمان و با سطوح علمی متفاوت در یک ژورنال معتبر سابمیت (ارسال) کنید، ولی ادیتور مقالۀ­ بهتر را زودتر به داوران ارسال می‌کند.

☑ نکته: به هر حال اعتبار نویسنده نیز در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال مؤثر است. قطعاً افرادی که دارای اعتبار علمی بالاتر هستند و در آن ژورنال دارای مقاله می‌باشند و به ‌ویژه داوری مقالاتی را در ژورنال مذکور انجام داده‌‌اند، در اولویت قرار می­گیرند. هرچند این اولویت قطعی و رسمی نیست اما به هر حال از نظر روانی اثراتی را بر جای می‌گذارد.

سبد خرید