در این بخش شما می توانید با مقاله isi و jcr و چگونگی چاپ مقاله مورد نظر خود در این حوزه آشنا شوید و نکات مربوط به این مقالات  را بیاموزید

مقاله ISI - JCR

ISI

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information)

بانک اطلاعات  ISI مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجلات علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد. شمار مجلات  ISI ثابت نیست.یک مجله ممکن است در یک زمان، از مجلاتISI محسوب شود، اما به دلیل کاهش بار علمی، بعداً از لیست مجلات  ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله، در لیست ISI قرار دارند.هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست  ISI اضافه می شوند.

ضریب تاثیر یا درجه تاثیر یا Impact factor

این عامل همه ساله توسط ISI برمبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود و نتیجه در گزارشات ارجاع مجله یا «Journal Citation Reports» یا به اختصار  JCR منتشر می شود. این ضریب، نه برای مقاله یا نویسنده، بلکه برای مجله محاسبه می شود.

JCR

JCR که مخفف «Journal Citation Reports» می باشد و سالی یک مرتبه توسط سازمان بزرگ Thomson Reuters منتشر می گردد، به عنوان شاخصی برای توسعه ، بررسی خصوصیات ، و ارزیابی مجلات در زمینه ی تحقیقات علمی و اجتماعی در سراسر جهان که در پایگاه اطلاعاتی (ISI) نمایه شده باشند تعریف شده است.

JCR تلاش دارد تا با استفاده از معیارها و اطلاعات جدید، به سوی تکمیل ضریب تاثیر و مفاهیم مربوط به آن گام بردارد. هدف از افزودن توانایی های JCR ،ارائه ی اطلاعات جدیدتر برای گسترش چشم انداز ارزیابی و بازنگری دقیق تر مجلات علمی است. همچنین انگیزه ای برای درک صحیح این معیارها و استفاده بهینه از آنها دریک چارچوب صحیح می باشد.

شاخص های JCR

JCR دارای ۴ شاخص برای اندازه گیری اهمیت و رتبه هر مجله دارد:

  1. IF (ضریب تاثیر) که مهمترین و معمول ترین شاخص اندازه گیری اهمیت مجلات می باشد و اساس راهیابی مجلات به نمایه های سه گانه ISIمی باشد.
  2. Immediacy index: تعداد استنادات در هر سال به مقالات یک مجله تقسیم بر تعداد مقالات قابل استناد چاپ شده در همان سال.
  3. Cited Half- life:هرچه مقالات یک مجله ارزش خود را برای دادن استناد زودتر از دست بدهند، تنها به مقالات جدید مجله استناد داده شود و این باعث کاهش نیمه عمر ارجاعات به مجله می شود
  4. Citing Half- Life:هر چه به مقالات جدیدتر در داخل مجله ارجاع داده شود نیمه عمر ارجاعات در مجله کاهش می یابد

معنای Q در مجلات اسکوپوس چیست:

همانطور که از نامش Qarticle بر می آید شاخصی است جهت تقسیم بندی جامعه آماری به چهار بخش (چارک) (Q1 ، Q2 ، Q3 ، Q4).
با توجه به این نکته که در محاسبه ضریب تاثیر ، رتبه و جایگاه ژورنال در گروه تخصصی اش بطور مستقیم بیان نمیشود. شاخص Quartile بدین منظور کاربرد پیدا خواهد کرد و معرف جایگاه ژورنال در حیطه تخصصی اش (Category) میباشد.

درنتیجه بهترین ژورنال ها در یک حوزه تخصصی مشخص، جزو ۲۵ درصد اول رتبه بندی (Q1) قرارخواهند گرفت، و بدین شیوه میتوان ذهنیت دقیق تری نسب به جایگاه ضریب تاثیر یک ژورنال پیدا کرد. هر دو نمایه JCR و Scopus منطبق با ضرائب اختصاص داده شده برای ژورنال ها ، دارای تقسیم بندی Quartile متعلق به خود هستند.

 

تقویت رزومه با مقالات SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed برای قبولی در مصاحبه دکتری

برای ورود به دوره دکتری باید رزومه مناسب داشت. رزومه فردی که متقاضی ورود به دوره دکتری می باشد باید شامل بخشهای پژوهشی، آموزشی، سوالات پاسخ داده شده در مصاحبه و نمرات زبان وی باشد. تنها کسب رتبه علمی در کنکور دکتری کافی نبوده و تضمین کننده قبولی آنها نخواهد بود و بیشتر توانایی پژوهشی در حیطه مقالات علمی پژوهشی، کنفرانسی، علمی ترویجی،SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed حرف اول را خواهد زد. در مصاحبه های آزمون دکتری نیمه متمرکز۱۳۹۴ سراسری ۴۰ درصد نمره به سوابق پژوهشی، ۳۰ درصد به سوابق آموزشی و ۳۰ درصد نیز به ارزیابی های جلسه مصاحبه اختصاص داده شده است.

مقالات علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed برای قبولی در مصاحبه دکتری چقدر امتیاز دارد؟

بخش پژوهشی دارای سقف ۴۰ امتیاز می باشد. به عبارت دیگر ۴۰ درصد امتیازات در مصاحبه دکتری بر مبنای امتیازات چاپ مقاله و کتاب می باشد. امتیازات پژوهشی که به مقالات علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed (طبق تجاربی که از مصاحبه شوندگان داشته ایم) تا ۷ امتیاز است. نمره ۷ عموماً به مقاله ISI با ضریب تاثیر تعلق می گیرد. نمره ۶ نیز به مقالات ISI بدون ضریب تاثیر. در اکثر دانشگاه ها به مقالات علمی پژوهشی فارسی و ISC نمره ای بین ۴ تا ۵ در نظر می گیرند. مقالات پذیرفته شده در مجلات SCOPUS و PubMed نیز بین ۴ تا ۷ امتیاز دارند. به هر مقاله علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی نیز تا سقف ۳ نمره امتیاز تعلق میگیرد. برای تألیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی نیز تا ۳ امتیاز نیز تعلق می گیرد.

سوال اساسی: داشتن چند مقاله برای قبولی در مصاحبه دکتری ضروری می باشد؟

طبق نظر متخصصان موسسه مپتاعلم این امر کاملا بستگی به رقبای شما در جلسه مصاحبه دارد. اگر رقبای شما دارای مقالات متعدد و کتب بیشتری باشند خوب به طبع شما باید با آنها رقابت داشته باشید. با این وجود روند سالهای قبل نشان می دهد که داشتن حداقل دو یا سه مقاله علمی پژوهشی، SCOPUS , ISC , ISI و Pubmed به همراه یک یا دو مقاله کنفرانسی با ضریب اطمینان ۹۵ درصد قبولی شما در دوره دکتری را تضمین خواهد کرد. البته در صورتی که به سوالات شفاهی اساتید حاضر در جلسه مصاحبه نیز پاسخ خوبی داده باشید.

سبد خرید