اکسپت مقاله ( پذیرش مقاله )


در اینجا ما قصد داریم تا مراحل کامل اکسپت مقاله از ابتدا تا انتها و شرایط اکسپت مقاله را توضیح دهیم و همین طور به شما در فرآیند اکسپت مقاله در مجلات علمی پژوهشی و بهترین ژورنالهای بین الملی به چاپ برسانید . در قسمت زیر با مسائل و مولفه های پیرامون اکسپت مقاله آشنا می شوید و از آنها می توانید بهره مند شوید و در صورت تمایل به دریافت شرایط چاپ و اکسپت مقاله از گزینه ثبت سفارش و یا صفحه تماس با ما در ارتباط باشید .

اکسپت مقاله (پذیرش مقاله)

 

پذیرش یا اکسپت مقاله

پس از آن که مقاله شما مورد پذیرش یا اکسپت قرار گرفت، به خودتان تبریک بگویید. اعتماد به نفس ارزشمندی که به دست آورده اید را به عنوان نیروی محرکه پژوهش های بعدیتان حفظ کنید، اما هرگز دچار غرور نشوید. روزانه مقالات صدها محقق مانند شما در سراسر جهان پذیرش می شود.

پس از پذیرش مقاله و پیش از چاپ آن، ویرایش نهایی انجام می شود که گستردگی آن در مجلات مختلف متفاوت است. این ویرایش شامل غلط گیری املایی، اصلاح علائم نقطه گذاری، روان سازی جملات، رفع ابهامات گرامری، و بررسی بخش هایی است که احتمال خطا در آنها زیاد است (چکیده، قسمتهای آماری، شکل ها، جدول ها و مراجع). در دفتر سردبیری برخی مجلات، برطرف سازی این گونه اشکالات به ویراستار فنی سپرده می شود.

پس از این مرحله، نسخه آماده برای چاپ مقاله در اختیارتان قرار می گیرد تا برای آخرین بار بررسی و نهایتا آن را تأیید کنید. در این مرحله، مقاله شما حتی به لحاظ صفحه آرایی، مانند نسخه ای است که در مجله چاپ خواهد شد. باید تک تک لغات را آرام و بسیار دقیق بخوانید تا کلیه غلط های تایپی احتمالی را، به ویژه در جدول ها پیدا کنید. چنانچه اشتباهی در نسخه چاپ شده در مجله یافت شود، مسئولیت آن تماما بر عهده خودتان خواهد بود. در این مرحله مجاز نیستید تغییرات عمده ای ایجاد کنید. حداکثر می توانید یک یا دو کلمه را تغییر دهید. برخی از مجلات دستورالعمل های خاصی برای اصلاح نسخه پیش از چاپ مقاله دارند که باید به آنها دقیقا عمل کنید.

رد شدن یا ریجکت مقاله

مقاله شما ممکن است بدون داوری و مستقیما از جانب سردبیر رد شود. رد شدن سریع مقاله علل مختلفی دارد و همواره به معنای کم ارزش بودن مقاله شما نیست. ممکن است مقاله اصلاً در حیطه علمی مورد علاقه آن مجله نبوده باشد. این مشکل به ویژه در مورد مجلات تخصصی و فوق تخصصی پیش می آید که علاقمند به چاپ موضوعات خاصی هستند. البته این احتمال نیز وجود دارد که سردبیر به دلیل کهنه و تکراری بودن موضوع مقاله آنرا رد کرده باشد. رعایت نکردن نکاتی که هنگام تنظیم نامه همراه و بخشهای مختلف مقاله گفته شد نیز در رد شدن مقاله بی تاثیر نیست.

اگر مقاله شما پس از بررسی توسط داوران و جمع بندی نظرات آنها مردود تشخیص داده شود، سردبیر در قالب یک نامه محترمانه ضمن اعلام این مطلب، نظرات داوران را به شما منعکس می کند.

نظرات داوران را به دقت بررسی کنید و آنها را در مقاله تان اعمال نمایید. داوران بدون اینکه نیاز باشد از آنها تشکر کنید، مقاله شما را خوانده اند و عیب و ایرادات آنرا گرفته اند. از این بابت خوشحال باشید و بدانید که در صورت ارسال مجدد به مجله دیگر، شانس چاپ مقاله تان بیشتر می شود. حتی توصیه می شود چنانچه زمان به شما اجازه می دهد، ابتدا مقاله تان را برای مجله ای که عامل تأثیر نسبتا بالایی دارد و هر مقاله آن توسط چند داور بررسی می شود بفرستید تا از جانب داوران مورد بررسی قرار گیرد، آنگاه (به شرطی که سریعا رد نشده باشد) با اعمال نظرات ارائه شده از سوی داوران، مقاله را برای مجله ای با عامل تأثیر کمتر بفرستید. این کار شانس پذیرش را افزایش می دهد.

نوشتن نامه به سردبیر با هدف عوض کردن تصمیم وی یا اعتراض نسبت به نظر داوران، معمولاً مشکل را حل نمی کند و به اعتبار شما نیز لطمه می زند. چنانچه حدس می زنید داور مربوطه در چندین مورد دچار اشتباه شده یا گمان می کنید سوء تفاهم کوچکی پیش آمده است، می توانید نامه محترمانه ای به سردبیر بفرستید و استدلال خود را مطرح کنید.شما مجاز هستید هر زمان که صلاح بدانید، مقاله ای را که ارسال کرده اید، با ارسال یک نامه به سردبیر بازپس بگیرید، هرچند این کار اعتبار شما را نزد مجله مورد نظر مخدوش می کند.

ارسال به مجله دیگر

از همان روزی که مقاله شما رد شد، دوباره دست به کار شوید. نخست کلیه ایراداتی را که داوران به آنها اشاره کرده اند اصلاح کنید، زیرا به علت تخصصی بودن موضوع، ممکن است مقاله تان پس از ارسال به مجله بعدی، مجدداً در اختیار همان داور یا داوران قرار گیرد. مجله بعدی را با دقت انتخاب کنید. بهتر است عامل تأثیر آن از مجله قبلی کمتر باشد. پس از خواندن راهنمای نویسندگان، مقاله را به مجله جدید ارسال نمایید.

پروسه Peer_Review و اصطلاحات مرتبط با آن

سابمیت مقاله

بررسی مقاله توسط سردبیر اصلی مجله و سردبیر مسئول:
در این مرحله مقاله از نظر همخوانی و مرتبط بودن با اسکوپ مجله, رعایت فرمت مجله به طور کلی بررسی می شود. در این مرحله ممکن است سردبیر در همان نگاه اول تصمیم بگیرد که مقاله مناسب مجله نیست و به اصطلاح مقاله شما desk rejection شود. اهمیت عنوان, چکیده و پرزنت کردن مناسب مقاله در اینجا مشخص میشه.

فرستادن مقالات برای داوران (حداقل ۳ تا):
این مرحله به طور معمول تحت عنوان under_review در قسمت وضعیت پروفایل مقاله شما میاد.

بررسی نظرات_داوران توسط سردبیر مسئول:
گاهی این مرحله تحت عنوان under_editor_evaluation در پروفایل مقاله میاد.

تصمیم گیری نهایی توسط سردبیر اصلی:
این مرحله تحت عنوان decision_in_process در پروفایل مطرح میشه.

اعلام_نظر درمورد مقاله به نویسنده:
در این مرحله مقاله شما در وضعیت رد شده(reject) یا قبول شده(accept) و یا قبول در صورت اعمال تغییرات(revision) قرار می گیرد.

نحوه ارسال مقاله به ژورنالهای بین المللی
معمولا ارسال مقاله برای ژورنالهای خارجی به   ۳⃣ نوع صورت می پذیرد:
۱⃣ ازطریق سیستم_آنلاین؛
۲⃣ از طریق ایمیل به سردبیر؛
۳⃣ از طریق سایت_مجله.

در حال حاضر بیشتر مجلات بین المللی معتبر از سیستم آنلاین ارسال مقاله استفاده می کنند. موسسه آی اس آی تحت برند ScholarOne خدمات دریافت مقاله از محقق و تحویل آن به دفتر مجله را انجام می دهد. به ازای تحویل هر ۱۰۰مقاله در سال، ۳۰۰۰دلار و به ازای تحویل ۲۰۰ مقاله در سال ۶۰۰۰دلار دریافت می کند. بدین ترتیب که شما در سایت زیر وارد می شوید و همانند ایجاد یک ایمیل در یاهو یا گوگل، ثبت نام می کنید و یک نام کاربری و رمز عبور برای خود تعریف می کنید. هر مجله نام کاربری و رمز عبور جداگانه می خواهد. این آدرس سایت است:
:heavy_plus_sign:http://mc.manuscriptcentral.com/

به جای علامت :heavy_plus_sign:، نام اختصاری یا چند کاراکتر دیگر که به مجله مربوط می شود قرار می دهند. به مثال های زیر توجه کنید:
:۱۰۰: مجله با مشخصات زیر با نام اختصاری EJM (مخفف حروف اول):
European Journal of Marketing
ISSN: 0309-0566
۲۰۱۷ Impact Factor: 1.497*
۵-year Impact Factor (2017): 2.545*
CiteScore 2017: 2.00
CiteScoreTracker 2018: 2.33

کلمات کلیدی معمولا آخرین بخش از مقاله است که نوشته میشه و در اکثر موارد هم عجولانه با وارد کردن چنتا کلمه کلی جمع و جور میشه

حواستون باشه که موتورهای جستجو درواقع مقاله شما رو براساس واژگان کلیدی اون نمایش میدن و انتخاب کلمات درست باعث دیده شدن مقالات توسط خوانندگان بالقوه و در نتیجه افزایش میزان ارجاع دهی به مقاله میشه

در پایین چند تا نکته که در انتخاب کلمات کلیدی مناسب مهم هست رو آوردیم:
۱- یه مرور کلی روی مقاله تون داشته باشین و لیستی از کلمات پر_تکرار رو از اون دربیارین.
۲- مطمئن بشین که این لیست شامل تمام کلمات کلیدی باشه.
۳- تنوعی از کلمات کلیدی رو به کار ببرین. مثلا روش ها, نام مواد و …
۴- عبارات مخفف متداول در مقاله رو هم بیارین.
۵- میتونین کلمات رو با منابع واژگان متداول در رشته خودتون چک کنین. (به عنوان مثال GeoRef, ERIC Thesaurus و…)
در نهایت برای اطمینان از درستی انتخابتون میتونین واژگان انتخابی خودتون رو در گوگل جستجو کنین و ببینین آیا مطالب مرتبط با موضوع شما آورده میشه.

سبد خرید