چاپ مقاله


ما در اینجا قصد داریم تا مراحل کامل چاپ مقاله از شروع چاپ مقاله تا انتهای آن و شرایط چاپ مقاله را توضیح دهیم و همین طور به شما در فرآنید چاپ مقاله علمی پژوهشی و بین الملی و ثبت و به چاپ رساندن آن در بهترین ژورنالهای بین الملی یاری برسانیم. در قسمت زیر با مسائل و مولفه های پیرامون چاپ مقاله آشنا می شوید و از آنها می توانید بهره مند شوید و در صورت تمایل به دریافت شرایط چاپ مقاله از گزینه ثبت سفارش و یا صفحه تماس با ما در ارتباط باشید .

چاپ مقاله

 

یکی از سخت ترین مراحل چاپ مقاله انتخاب مجله مناسب و مرتبط با موضوع می باشد.ضعف در انتخاب مجله باعث می شود که مقاله در مجله ای کم اعتبار چاپ شود و ارزش خود را از دست بدهد.

ملاک های اصلی چاپ مقاله

۱-زمان بندی نشر، تعریف شده باشد یعنی معلوم باشد که فصلنامه است، ماهنامه است یا… و در موعد معین هم آماده شود.

۲- فرآیند داوری برای مجله تعریف شده باشد.

۳- قواعد نشر بین المللی را رعایت کند. برای مثال، عنوان مجله گویای محتوای آن باشد.

۴- مقاله به هر زبانی که باشد مهم نیست ولی چند مورد در آن باید به زبان انگلیسی باشد که عبارتند از: اسامی نویسندگان، عنوان، چکیده و کلمات کلیدی و حتی الامکان منابع و مآخذ هم انگلیسی باشد.

موارد فرعی هم وجود دارد که شامل این موارد است:

۱-مجله باید حوزه بین المللی داشته باشد و به یک حوزه جغرافیایی خاص تعلق نداشته باشد.

۲- در حوزه آن مجله، ترجیحا مجله مشابه نباشد یا اگر هست آن مجله معیار برتری نسبت به آنها داشته باشد.

۳- افراد به وجود آورنده آن حتی الامکان افراد شناخته شده ای باشند.

۴- افراد به وجود آورنده، توزیع جغرافیایی مناسبی داشته باشند مثلاً همه ایرانی نباشند.

برای چاپ مقاله باید مجله مورد نظر ISI  باشد،حال چگونه متوجه شویم یک مجله ISI  هست؟؟؟

بهترین راه، مراجعه به سایت هایی نظیر تامسون است. زیرا همچنان که گفته شد، هم تعداد مجلات زیاد است و هم  ISI محسوب شدن یک مجله ممکن است همیشگی نباشد.هر نشریه با هر امتیاز علمی در کشور چاپ شود اگر ضریب تأثیرش صفر باشد، در این پایگاه قرار نمی گیرد. متأسفانه، در حال حاضر تمامی نشریات ایرانی دارای ضریب تأثیر صفر بوده و جایی در این پایگاه ندارند.

نکته مهم در تسریع پذیرش مقالات خارجی

بعضی از ژورنالها از شما می خواهند (البته بطور Optional و نه اجباری) که بعد از Submit کردن مقاله، چند داور (reviewer) برای مقاله معرفی کنید که مقاله شما را جهت داوری برای آنها بفرستند

حتما این کار را انجام دهید چون باعث می شود که Editor ژورنال، در به در دنبال داور برای مقاله شما نگردد و در نتیجه جواب مقاله شما زودتر بیاید.
این کار را حتی برای ژورنالهایی که چنین چیزی را از شما نمی خواهند هم انجام دهید. یعنی افراد مورد نظر خود را با زدن یک Email به Editor معرفی کنید . اما نکته مهم آنست که افرادی را که معرفی می کنید باید حتما از جاهای درست و حسابی (مثل کانادا، آمریکا و استرالیا و …) باشند و مهمتر از آن حتما افراد شناخته شده ای (حداقل برای ژورنال) باشند.
در ضمن اگر داوری به Editor معرفی نکنید، ممکن است مقاله شما را به کسانی بدهد که اصلا سررشته ای در زمینه شما ندارند و تجربه نشان می دهد که این افراد هم معمولا با کوچکترین بهانه ای مثل ساختار بد مقاله، انگلیسی ضعیف و غیره، مقاله شما را رد می کنند چون دنبال دردسر برای خودشان نیستند، نمی خواهند اعتبار خودشان را با قبول کردن یک مقاله مشکوک (از دید آنها) خدشه دار کنند.  برای معرفی داورها حتما با استاد راهنماتون مشورت کنید.

                                                                                                                                    با ما همراه باشید…

همه ی ما میخوایم مقاله مون رو در مجلات برتر با ایمپکت_بالا چاپ کنیم اما باید قبل از سابمیت مقاله مون به این فکر کنیم آیا مقاله ما ارزش چاپ در این مجلات رو داره؟

برای چاپ مقالات در مجلات برتر در کنار محتوای علمی مقالات فاکتورهای دیگه ای هم هست که شاید حتی در روند پذیرش_مقاله مهم تر از خود محتوای مقاله باشه.

در پایین نکاتی رو که از نظر انتشارات Elsevier باید برای چاپ یه مقاله رعایت بشه رو آوردیم:

۱:برای سابمیت مقاله عجله نکنید.
قبل از سابمیت باید چند بار مقاله خودتون رو مرور کنین. اون رو به دیگران نشون بدین و نظرات اون هارو بپرسین. بهتر است که کسانی که تا حدی زمینه تحقیقی متفاوتی از شما دارند اون رو بررسی کنن. این میتونه اشکالاتی رو مشخص کنه که اصلا به چشم شما نیومده بود.

۲:مجله مناسبی رو انتخاب کنین.

الزاما هر مجله ای تنها به این دلیل که ایمپکت بالایی داره نباید انتخاب شما باشه. شما باید بهترین مجله که با کار شما همخونی داره رو پیدا کنین و این نیاز به تجربه و اطلاعات کافی از مجله های مختلف داره.

۳:اسکوپ و راهنمای مجله رو به دقت مطالعه کنین.
:point_left:حرفه ای باشین. مقاله شما باید در اسکوپ مجله باشه و دقیقا به فرمت مجله مورد نظرتون دراومده باشه. وگرنه بدون هیچ توجهی به محتوای اون سریعا رد میشه. همین اشتباه میتونه شانس شما رو برای چاپ در اون مجله از بین ببره.

۴:مقاله رو طوری بنویسین که در نگاه اول توجه داوران رو جلب کنه.
عنوان و چکیده از بخش های مهم یه مقاله هستن. در واقع این هنر نویسنده مقاله هست که با نوع نگارش خودش توجه داوران رو جلب کنه.

۵:متن مقاله, منابع, جداول و شکل هاتون رو ویرایشی حرفه ای کنین.
وضوح و بیان دور از ابهام از الزامات چاپ_مقاله در مجلات معتبر هست. ضعف زبانی, اشتباهات گرامری, ابهام در مقاله, وجود سیمیلاریتی میتونه به سادگی باعث رد شدن مقاله شما بشه. شما نیاز به ترجمه_نیتیو از مقالتون دارین.

۶:کاورلتر رو هم در کنار مقاله ارسال کنین.
اهمیت کاورلتر رو دست کم نگیرین. کاورلتر میتونه مجله رو متقاعد کنه که مقاله شما ارزش چاپ در اون مجله رو داره.

۷:نظرات داوران به مقاله تون رو به دقت جواب بدین.
نظرات رو به دقت بخونین و برای اصلاح و پاسخ به اونها به دقت عمل کنین.                                                                                                                          

                                                                                                                                                   با ما همراه باشید…

سوال: : نگارش و چاپ مقالات‌علمی معتبر چه سودی برای من می‌تونه داشته باشه!؟/ چرا باید وقت و هزینه خود را صرف پژوهش و چاپ مقاله کنیم!؟

جواب: امروزه فضای رقابتی سنگینی در عرصه علمی حاکم شده و رزومه علمی فرد تعیین کننده جایگاه او است.

از این جهت داشتن مقاله علمی در مجلات معتبر علمی_پژوهشی و ISI موجب:

۱⃣ پذیرش راحت‌تر در مقطع دکتری
۲⃣ افزایش رتبه علمی اساتید دانشگاه‌ها
۳⃣ شناخته شدن به عنوان متخصص و صاحب نظر در موضوع
۴⃣ افزایش حقوق و مزایای شغلی برای کارکنان بسیاری از ادارات
۵⃣ استخدام راحت‌تر در کلیه ادارات و سایر مراکز دولتی و خصوصی
۶⃣ امکان عضویت در بنیاد ملی نخبگان (در صورت داشتن سایر شرایط)
۷⃣ گرفتن بورس تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر بین المللی در سراسر جهان
۸⃣ پذیرفته شدن بسیار راحت‌تر به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی

سوال : 
شاید به هر دلیلی از چاپ مقاله تون در مجله ای که مقاله تون رو در اون سابمیت کردین منصرف بشین. خب در این شرایط تکلیف چیه و آیا امکان پس گرفتن مقاله وجود داره؟

جواب:
بله امکان این وجود داره که شما مقاله تون رو از مجله پس بگیرین. اما کاملا به این بستگی داره که مقاله شما در چه مرحله ای از روند_داوری باشه.
در صورتی که مقاله هنوز برای داوران فرستاده نشده باشه شما به صورت قانونی حق دارین که مقاله تون رو پس بگیرین. اما اگر مقاله در هر مرحله ای بعد از این باشه, ادیتور بنا به سلیقه ی خودش میتونه یا با شما همکاری کنه یا درخواستتون رو قبول نکنه.

نکته هایی که باید در بررسی اعتبار یه مجله از روی وبسایت اون چک کنیم:

♦بخش اطلاعات تماس و درباره رو حتما چک کنید. بخش قوانین, کپی رایت و نوع داوری اونها رو بررسی کنین.

♦لینک و اطلاعات وب سایت مجله رو چک کنین که اخیرا اپدیت شده باشند و لینک ها کار کنن. همچنین چک کنین آیا به سازمان خاصی مرتبط هست.
♦بخش راهنمای نویسندگان باید به وضوح و کامل نوشته شده باشد.
♦برخی مجلات اطلاعاتی درباره رتبه بندی SCImago, CiteScore و … می دهند که منبع خوبی برای تایید اونهاست.
♦چک کنین که مجله در پایگاهایی مثل Clarivate Analytics, Scopus, CiteSeer و … ایندکس شده باشد.
♦مقالاتی که مجله چاپ میکنه آیا اصول نگارشی و محتوایی رو رعایت کرده و آیا منابع و موضوع اون با مجله همخونی داره.

سوال:
مدت زمان داوری و اکسپت مقاله در یک مجله را از کجا بدانیم!؟ / به طور معمول فرآیند داوری مقالات چقدر طول می‌کشد!؟

جواب: در درجه نخست اینکه اگر مقاله‌ای را به ژورنال معتبری ارسال می‌کنید باید بدانید که پروسۀ داوری و اعمال نظر طولانی است.
لذا داشتن صبر و حوصله و پرهیز از رفتارهای عجولانه (هر روز به دفتر مجله زنگ زدن و ایمیل مدام به سردبیر و …) گام اول برای دریافت پذیرش است.

به منظور پی بردن به میانگین زمان داوری تا پذیرش مقالات در مجلات، بهترین مسیر مراجعه به تاریخ­های دریافت، اصلاح، و پذیرش مقاله است که در غالب ژورنال­ها در درون متن مقاله قید می­شود. پس با دقت در این تاریخ‌ها می­توان زمان تقریبی فرآیند داوری را دریافت.

ادیتورها معمولاً مقالات بهتر را در اولویت قرار می­دهند. یعنی شما شاید دو مقاله را هم زمان و با سطوح علمی متفاوت در یک ژورنال معتبر سابمیت (ارسال) کنید، ولی ادیتور مقالۀ­ بهتر را زودتر به داوران ارسال می‌کند.

نکتۀ: به هر حال اعتبار نویسنده نیز در تسریع فرآیند اعلام نظر ژورنال مؤثر است. قطعاً افرادی که دارای اعتبار علمی بالاتر هستند و در آن ژورنال دارای مقاله می‌باشند و به ‌ویژه داوری مقالاتی را در ژورنال مذکور انجام داده‌‌اند، در اولویت قرار می­گیرند. هرچند این اولویت قطعی و رسمی نیست اما به هر حال از نظر روانی اثراتی را بر جای می‌گذارد.

سبد خرید